Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Når franske B&B Hotels den 1. april slår dørene op for deres første danske hotel, er det blot én af efterhånden meget få tomme pletter på kædens europakort, som bliver lappet, skriver Turisme24.dk.

Det er B&B Hotels’ vurdering, at det bliver forholdsvist nemt at tiltrække gæster i Danmark, og derfor er ambitionen, at der inden for få år skal være et B&B Hotel i alle større danske byer.

B&B Hotels danske repræsentant, Ole Mortensen, har tidligere anslået, at der kommer 12 til 15 B&B-hoteller i Danmark i omkring 12 byer. Max Luscher vil ikke selv sætte et tal på, men han mener ikke, at tallet lyder urealistisk.

Hvad han dog gerne vil sige er, at kæden har ambitioner om at være til stede i alle større danske byer. Kæden er aktuelt i gang med at opføre et hotel i Aalborg med 102 værelser, og der vil helt sikkert blive bygget flere hoteller i Danmark. Horsens og Kolding er allerede i pipelinen, oplyser direktøren.

Læs hele historien på turisme24.dk (kræver login)

Tre chefer forlader Comwell Hotels

Comwell Hotels ændrer den kommercielle ledelse som led i arbejdet med hotelkædens strategi. Tre chefer fratræder deres stillinger, mens Comwell Hotels vil ansætte en ny kommerciel direktør og senere melde yderligere ud om organiseringen.

Hotel Postgaarden Mariager bliver en del af Stays

Hotel Postgaarden Mariager træder 1. oktober ind i Stays som Signature Stays hotel. Medlemskabet skal give hotellet adgang til mere data, et større fagligt netværk og øget synlighed over for danske og udenlandske gæster.

Dansk tjenertalent sikrer Danmark podieplads ved WorldSkills2026

En dansk bronzemedalje og to Medallions for Excellence. De tre unge talenter fra hotel- og restauranterhvervet leverede præstationer på imponerende internationalt niveau ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Tjenerelev Linnea Lind Lehner stod for Danmarks eneste medalje ved verdensmesterskabet.

Log ind