Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et nyt hotel er på vej i det historiske område omkring Restaurant Næsbyhoved Skov ved Odense, skriver Fyens Stiftstidende.
54 dobbeltværelser med altan fordelt på to plan skal efter planen stå færdige om godt et års tid, fortæller direktør og ejer af den danske hotelkæde BB-Hotels, Jens Wendell, efter at have købt de 19.482 kvadratmeter.
”Der er mange hoteller inde i centrum af Odense, men der er man også klemt. Der er ikke den samme luft og mulighed for parkering som her, hvor vores gæster også kan gå en tur i naturen, hvis de vil,” siger Jens Wendell.
Men den nye ejer har ingen planer om at rive Restaurant Næsbyhoved Skov ned, som han kalder "en hyggelig gammel restaurant med sjæl og mange flotte detaljer."
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026