Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Nibe Festival har indgået et samarbejde med Zleep Hotels om koncepterne Zleep Like a Popstar og Zleep Like a Rockstar. Førstnævnte hvor erhvervsgæster overnatter i en vogn på festivalpladsen og sidstnævnt, hvor gæsterne overnatter i miniaturehytter.

Peter Haaber, administrerende direktør for Zleep Hotels fortæller til Turisme24.dk, at samarbejdet kom i stand på Nibe Festivals initiativ.

”Vi synes, at det var en sjov tanke. Zleep og Nibe Festival tjener et eller andet sted begge penge på at sælge overnatninger, og med konceptet her er der mulighed for overnatninger af en noget bedre kvalitet, end hvis man ligger i sit eget telt ude på en mark,” siger han til Turisme24.dk.

Læs hele historien på turisme24.dk (kræver login)

Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring

Hotel Faaborg Fjord forventer 50.000 gæster i år mod omkring 40.000 sidste år. Fremgangen følger flere års investeringer i faciliteter, værtskab og helårsoplevelser, mens hotellet samtidig er kåret som Danmarks bedste hotel hos OpdagDanmark.

Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus

Guldsmeden Hotels har markeret åbningen af Belle Guldsmeden med 211 værelser i Aarhus. Kæden vender dermed tilbage til byen, hvor den blev grundlagt i 1999, samtidig med at hotelkapaciteten i Aarhus er under udvidelse.

Log ind