Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Wonderful Copenhagen har taget et nyt værktøj i brug, der skal gøre det lettere at holde øje med turiststrømme og markedsføre byerne som turistdestinationer, skriver Frederiksborg Amts Avis.

Ved hjælp af anonymiserede og aggregerede teledata, som Wonderful Copenhagen køber gennem teleselskabet 3, er det muligt at følge med i turisternes færden, og det gør det lettere at sætte ind med markedsføring, hvor det giver bedst mening.

”Vi kan se, om turisterne er der én eller flere dage, hvordan de kommer til byen, og hvor de kommer fra. Og dermed, hvor vi kan udvikle os. Vi kan bruge teledata som et værktøj til at se, hvordan vi skal markedsføre os, og hvor der er muligheder for vækst,” siger Adam Engel, der er Head of Greater Copenhagen i Wonderful Copenhagen.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Museum får 63 millioner til ny udstilling

Danmarks Jernbanemuseum i Odense har fået 63 mio. kr. til en ny udstillingsbygning, der skal stå klar i 2030. Investeringen følger efter et rekordår, hvor museet havde 107.000 gæster.

Log ind