Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Koncernchefen i Bellagroup, Christian Folden Lund, efterlyser flere initiativer for at få fyldt Københavns MICE-kalender (Meetings, Incentives, Conferences og Events).
”Vi må erkende, at ligesom man betaler for at få et stort sportsevent til København, så er der også en betaling for at få de store kongresser til byen,” siger Christian Folden Lund til Turisme24.dk og tilføjer:
”Udfordringen er, at nogen skal skrive under på kontrakten til eventen, som hele byen får glæde af. Andre storbyer har det, vi kalder, en kontant city support.”
Koncernchefen tilføjer, at København allerede har city support, men der er øget konkurrence. Skal man have Tour de France til byen, så koster det noget at være værtsby. Og det gør det altså også, hvis man skal lande de største kongresser. Det er både sport og kultur, men også erhverv, siger Christian Folden Lund.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Unge udgør rygraden i sommerens servicejob
05-07-2025
-
Bloomberg: Joe & The Juice-ejer sigter mod børsnotering i USA næste år
05-07-2025
-
Natklubber for 15-årige i kraftig modvind
05-07-2025
-
Odense-hotel udvider og bliver størst uden for København
05-07-2025
-
VisitDenmark satser på svenske familier for at hente tabte overnatninger hjem
05-07-2025
-
Bühlmann Hotels nedjusterer – men ser positivt på 2025
05-07-2025
-
Hotel dømt for ulovligt kiosk-samarbejde ved Himmelbjerget
05-07-2025
-
Ny kommerciel direktør vender hjem til Sønderborg
05-07-2025
-
Flere nordjyske hoteller går foran med grøn profil
05-07-2025