Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
11 turismeorganisationer, herunder HORESTA og Feriehusudlejernes Brancheforening har skrevet et brev til Danmarks transportminister, Thomas Danielsen, efter flere uger med lange køer, forsinkelser og aflysninger i Københavns Lufthavn. Baggrunden er, at Naviair, der styrer trafikken i det danske luftrum, og lufthavnens flyveledere ikke kan blive enige om arbejdsvilkårene for flyvelederne. Det skriver Turistmonitor.dk.
I brevet skriver turismeorganisationerne, at hvis krisen i lufthavnen ikke løses hurtigt, vil det få betydning for ikke kun turismen i Danmark, men også andre dele af erhvervslivet, som er afhængig af, at der kommer turister hertil.
“På kort sigt vil konsekvensen af krisen i lufthavnen blive, at færre turister rejser til Danmark. Det vil have en voldsom negativ påvirkning i hele værdikæden hos oplevelseserhvervet for blandt andet hoteller, restauranter, kulturinstitutioner og attraktioner,” skriver de.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026