Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det over 100 år gamle, luksuriøse hotel har endt en negativ udvikling og var fuldt booket hele sidste år. Det betyder, at man kom ud af 2022 med et overskud på næsten otte mio. kr. efter skat mod 4,8 mio. kr. i 2021. Det skriver Finans.dk.

Samtidig har spahotellet oparbejdet en egenkapital på 71,3 mio. kr. Den bugnende pengekasse betyder, at Hotel Vejlefjord i øjeblikket arbejder intenst for at få lov til at udvide deres spaafdeling med 400-500 kvadratmeter og etablere en ny restaurant på 200 kvadratmeter.

Hotel Vejlefjords spaafdeling bliver hvert år besøgt af 26.000 dagsgæster. Den er senest blevet udvidet i 2016.

Læs hele historien på finans.dk

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Hotel i Horsens får DGNB guld-certificering

Four Points Flex Horsens har opnået DGNB guld-certificering som en del af Recharge City i Horsens. Certificeringen anerkender løsninger inden for miljø, økonomi og sociale forhold og skal dokumentere ansvarlig ejendomsudvikling og lavere miljøbelastning – og spiller samtidig godt sammen med Green Key.

Nimb kåret som årets hotel i Danmark

Det københavnske luksushotel Nimb har modtaget Falstaff Hotel Awards 2026 som årets danske hotel. Prisen blev uddelt ved en ceremoni i Stockholm med deltagelse af hotel- og restaurantprofiler fra hele Norden og Baltikum.

Log ind