Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Spaafdelingen på fodboldlandsholdets foretrukne hotel, Marienlyst Strandhotel, er så populær, at det er nødvendigt at udvide den med omkring 1.000 kvadratmeter. Det vil skabe plads til 400 gæster om dagen, hvor der i dag er plads til 250. Det skriver Turisme24.dk.

Investeringen i spaafdelingen kommer til at koste i omegnen af 40 mio. kr. Samtidig planlægger Marienlyst at etablere en stor pool-terrasse til 30 millioner. Byggeriet er planlagt til at begynde i august i år.

Marienlyst beskæftiger 250 fuldtidsmedarbejdere, men når spaen er fuldt udbygget, forventes det at give 50 ekstra stillinger.

Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login

Hoteller og restauranter skaber 13.500 job i København

Hotel- og restaurationsbranchen har haft en jobvækst på 49 pct. i København fra 2014 til 2024. Samtidig viser en ny erhvervsredegørelse fra kommunen, at næsten halvdelen af branchens virksomheder er utilfredse med erhvervsvenligheden.

Hotel Faaborg Fjord planlægger 91 nye værelser og stor spa

Hotel Faaborg Fjord har præsenteret en visionsplan, der skal gøre hotellet til en af Danmarks mest attraktive hotel- og spadestinationer. Planerne omfatter flere værelser, nye restaurationsfaciliteter og en spa med kapacitet til 60.000 årlige besøg.

Core Hospitality fastholder medarbejdere om vinteren med sprogkurser

Når hotelbelægningen falder om vinteren, kan det være svært at holde på medarbejderne. Hos Core Hospitality mener man at have fundet en løsning. Sprogkurser styrker internationale medarbejderes kompetencer og gør det samtidig muligt at beholde dem hen over skuldersæsonen.

Log ind