Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I fredags blev Fredensborg Store Kro 300-års fødselsdag fejret med jubilæumsarrangementer i løbet af dagen. Kroen har i sin levetid huset både konger, dronninger, prinser og prinsesser, præsidenter og diplomater, kunstnere og provokatører. Den har også været brændt ned to gange i henholdsvis 1909 og i 1934. Men 300 år efter står kroen stadig, mere levende end længe. Det skriver SjællandskeNyheder.dk.

Kroen blev for 300 år siden opført på befaling fra Frederik d. 4, da den skulle have de gæster boende, som slottet ikke magtede. Da de nuværende ejere, Lise og Niels Fennet, overtog i 2013 en kro, der var præget af konkurser, og som var i forfalden stand. Her ti år senere har deres genrejsningsprojekt båret frugt, og det bliver fejret med en fest passende til en 300-års jubilar.

Kroen blev fejret med et bal, jubilæumskage, jubilæumscocktail og kaffe i løbet af dagen.

Læs mere på sn.dk – kræver login

Ny SKI-aftale er i udbud: Læg dit tilbud senest 30. september

Nu kan hoteller byde ind på den kommende SKI-aftale om hotelophold. Den nye aftale omfatter op til 267 hoteller, og den giver mulighed for at levere overnatninger til staten og andre offentlige organisationer. Fristen for at afgive tilbud er 30. september.

Nyt lejlighedshotel med 110 boliger på vej i København

Et nyt hotellejlighedskoncept åbner i København til januar med fokus på længere ophold. Det kommende sted får 110 møblerede boliger og skal blandt andet henvende sig til medarbejdere og forretningsrejsende med behov for fleksibel indkvartering.

Copenhagen Marriott runder 25 år med ny direktør

Copenhagen Marriott Hotel har fejret 25 år ved Københavns Havn med omkring 165 samarbejdspartnere, tidligere ansatte og venner af hotellet. Jubilæet falder sammen med et direktørskifte, hvor Jesper Olesen bliver den ottende general manager og den første dansker på posten.

Log ind