Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det såkaldte højhus på toppen af Lyngby Storcenter kan stå over for en omfattende ombygning, hvis det står til ejeren, Danske Shoppingcentre, der driver 17 storcentre i Danmark. Det skriver Ejendomswatch.dk.
Danske Shoppingcentre har nemlig indsendt en ansøgning til Lyngby-Taarbæk Kommune om tilladelse til at gennemføre en totalrenovering til et tidssvarende og energioptimeret hotel med flere værelser og med nye restaurantkoncepter, tagterrasse og rooftop-bar øverst.
Allerede nu benyttes højhuset til hotelvirksomhed, men udover hotellet er der også 78 lejligheder, hvoraf 43 er udlejet. Godkender kommunen projektet, vil disse lejligheder blive nedlagt.
Hvem, der skal stå for at drive hotellet, er endnu uklart, men Lyngby Storcenter satser på, at det kan stå klar i løbet af 2026.
Læs hele historien på ejendomswatch.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026