Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Lalandia har længe været guldkalven i Parken Sport & Entertainment, der også rummer fodboldklubben FC København. Nu er det planen, at Lalandia også skal råde over sit første badehotel fra 2025 tæt på de øvrige Lalandia-faciliteter i Søndervig. Det skriver Finans.dk.

Planen er at opføre 140 mindre hotellejligheder i badehotellet, der vil koste et trecifret millionbeløb af opføre. Det nye badehotel vil blive op mod fire etager højt. Nogle værelser vil vende mod Ringkøbing Fjord, mens andre vil have udsigt over klitterne.

I stueetagen kommer der en restaurant, mens der på én af de øverste etager vil være en tapas-restaurant med tilhørende vinbar. En større wellness-afdeling er også planlagt.

Læs hele historien på finans.dk

Brøchner Hotels åbner suitekoncept i Carlsberg Byen

Brøchner Hotels har slået dørene op til Ottilia Heritage med 14 suiter i historiske rammer. Konceptet er en udvidelse af Hotel Ottilia og kombinerer industrihistorie med moderne komfort. Gæster får samtidig adgang til hotellets faciliteter og AIRE Ancient Baths Copenhagen.

Log ind