Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et nyt hotel med 130 værelser og 40 lejligheder til fastboende gæster skyder snart op i Odense. Det skriver Fyens.dk.
Det er norske CIC Hospitality, der sammen med hotelkoncernen BWH Hotel Group, som blandt andet står bag hotelkæden Best Western, kommer til Odense med det nye hotelkoncept Aiden.
Det nye hotel, der skal stå færdigt i 2024, skal opføres i Odense Erhvervspark.
Aiden-konceptet beskrives som et prisvenligt brand med smarte digitale løsninger og fokus på bæredygtighed. Som noget helt særligt vil hotellet arbejde med hologrammer som en central del af oplevelsen - for eksempel kan man tjekke ind hos en virtuel medarbejder, når man ankommer til hotellet.
Det første Aiden-hotel åbnede i Herning i foråret 2023, og Øyvind Bøhm Frisak ser det som helt oplagt, at kæden også skal udvide til Odense.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026