Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Siden Ivan Nadelmann købte Skovshoved Hotel af de nu afdøde modeskabere Margit og Erik Brandt, har der hvert år været cirka to millioner kroner i underskud. Nu har den nye ejer indgået et samarbejde med ejendomsudviklerne NPV for at omdanne hoteldriften til omkring 40 nye seniorboliger. Det skriver sn.dk
Ifølge skitserne skal både baghuset og musikpavillonen erstattes med fire nye byhuse i tre etager med omkring ti lejligheder. To af byhusene er på henholdsvis 700 og 676 kvm, mens de to andre er på 419 og 472 kvm.
I februar 2023 afviste Gentofte Kommune boligprojektet inden det overhovedet kom op på politisk niveau fordi det ikke passede ind i området.
Borgmester Michael Fenger siger dog, at kommunen er åbne over for at ændre lokalplanen, hvis de nye boliger kan passe ind i området.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026