Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hos Comwell er der for tiden god grund til at smile. Hotelkæden har nemlig lige offentliggjort årsregnskabet for 2022, som viser, at det er lykkedes kæden at vende et underskud på 9,8 mio. kr. i 2021 til et overskud på 51,3 mio. kr. efter skat sidste år. Det skriver Turisme24.dk.

Comwells koncernchef, Peter Schelde, fortæller, at det gode resultat efter hans vurdering skyldes, at man har lukket hoteller, der gav underskud, samtidig med, at man har været proaktiv i årene under coronakrisen.

En anden faktor er, at Comwell ikke har oplevet rekrutteringsproblemer i 2022, da man under pandemien valgte at holde på medarbejderstaben.

“Vi kunne afskedige de medarbejdere, som alligevel kun var inde, når der var travlt, men ellers har vi valgt at investere i at fastholde kompetencerne i koncernen. På trods af, at det har kostet millioner, er det noget, vi er endt med at få tilbage igen,” siger Peter Schelde.

Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login

Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus

Omkring 1.000 nye hotelværelser er på vej i Aarhus, men Bühlmann Hotels ser fortsat plads til mindre luksushoteller. Boutiquehotellet Villa Provence vil styrke sin position på markedet med ambitionen om at opnå en Michelin nøgle.

Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder

Østre Landsret har afvist en anke fra Dehn-A ApS i en sag om syv københavnske lejligheder, som Københavns Byret fandt blev brugt til ulovlig korttidsudlejning. Dermed står byrettens afgørelse om, at selskabet straks skal fraflytte lejlighederne, ved magt.

Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark

Antallet af overnatninger via Airbnb, Booking.com og Expedia er steget 75 pct. siden 2019. HORESTA efterlyser bedre adgang til data, så myndighederne kan kontrollere, om reglerne for korttidsudlejning bliver overholdt.

Log ind