Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Gaming og e-sport buldrer frem, og det samme gør de professionelle hold, som lever af at deltage i de store internationale turneringer. Den udvikling har Bellagroup haft fokus på siden coronakrisen og samarbejder i dag tæt med flere af de professionelle e-sportshold. Det skriver Turistmonitor.dk.
I dag arbejder Bellagroup med en fleksibel tilgang til hotellernes kvadratmeter, så mødelokaler kan omdannes til gamerrum efter behov. I dag bliver AC Hotel Bella Sky eksempelvis i høj grad brugt af holdene til bootcamps, medieevents og promoveringer af nye spillere.
At en hotelkæde satser målrettet på gamersegmentet er nyt i Danmark, men kigger man udover Europa, er gaming allerede flyttet ind på stribevis af hoteller med forskellige former for spilfaciliteter og gamerrum.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026