Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der kan være et kæmpe opkøb på vej i den globale hotelbranche. Choice Hotels International i USA vil nemlig angiveligt overtage amerikanske Wyndham Hotels & Resorts. Det skriver Standby.dk.

Samtalerne mellem de to hotelgiganter er dog på et tidligt stadie. Talspersoner for både Choice Hotels International og Wyndham Hotels & Resorts siger derfor som ventet:

“Vi kommenterer ikke rygter. Vi har fokus på business as usual - at skabe værdi for vores franchisetagere, medarbejdere, hotelgæster og stakeholders.”

Baggrunden for den mulige handel er stigende aktivitet på markedet for mellemklassehoteller. Branchens to store kæder, Marriott og Hilton, har den seneste tid søsat nye lavpris-varemærker for at styrke deres position på dette område.

Læs hele historien på standby.dk – kræver login

Fem markante hoteller vender tilbage til HORESTA

Flere profilerede hoteller har valgt HORESTA til. Det glæder brancheorganisationen, der ser de nye medlemskaber som en stærk tillidserklæring til den specialiserede rådgivning og det faglige fællesskab, de får gennem medlemskabet.

Sommerens vigtigste tjek: Unge medarbejdere

Sommeren betyder mange nye unge medarbejdere, men også øget fokus fra Jobpatruljen og myndighederne. Et enkelt tjek af arbejdstid, opgaver og oplæring kan være med til at sikre både lovgivning, et godt arbejdsmiljø og en tryg start på arbejdslivet for de unge.

Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden

InterContinental Hotels Group har annonceret et nyt hotel i Stockholm og ser samtidig Norden som et vigtigt vækstmarked. Hotelkoncernen forventer at udvide sin portefølje yderligere i de nordiske lande.

Log ind