Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
50 procent af HORESTAs restaurantmedlemmer oplever, at gæsterne går på restaurant med flere individuelle ønsker til maden.
38 procent oplever, at gæsterne reserverer tættere på ankomsttiden, end hvad de tidligere har gjort, skriver Fødevarewatch.
Der tegner sig dermed konturerne af en tendens, der både har muligheder for restauranterne, men som også gør det sværere for restauranterne at vide, hvor meget personale, der skal være til stede, og hvor stort indkøbet af friske varer skal være.
“Restauranterne oplever nogle ret markante tendenser og ændringer i gæsternes adfærd. Når både behov og reservationstidspunkterne ændrer sig, udfordrer det restauranterne, der bl.a. får sværere ved at regne ud, hvor mange råvarer de skal indkøbe og om de har de rigtige retter på menuen,” udtaler cheføkonom i HORESTA, Jonas Kjær.
Læs hele historien på fødevarewatch.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hilton henter ny direktør til nordisk vækst
25-09-2026
-
SMK investerer over 70 mio. kr. i nye udstillinger
25-09-2026
-
Alchemist møder EU-barrierer for nye fødevarer
25-09-2026
-
Coffee Collective vil åbne flere kaffebarer
25-09-2026
-
Tre danske byer ligger i global top fem
25-09-2026
-
Hoteldirektører i fælles opråb mod ny turistskat
25-09-2026
-
Sjælland og øerne vil løfte turismeomsætningen frem mod 2035
25-09-2026