Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er lagt op til konkurrence om tronen i hotelbranchen. I øjeblikket sidder Marriott International solidt på den som verdens største hotelkoncern med 8.300 hoteller og cirka 1,4 mio. værelser. Men nu ånder Hilton Worldwide dem i nakken, og har planer om at blive verdens største. Det skriver Standby.dk.
Hilton International er verdens næststørste hotelkoncern med sine 7.200 hoteller og 1,1 mio. værelser spredt udover 19 hotelvaremærker. Men tingene kommer til at ændre sig de kommende år.
Hilton meddeler nemlig, at de er på vej med næsten 3.000 nye hoteller og over 428.000 værelser de kommende år, fordelt på tværs af 116 lande, herunder 30, hvor Hilton i dag ikke er tilstede. Omkring 216.000 værelser er allerede under opførelse.
Der er dog ingen Hilton-hoteller på vej til Danmark. Færøerne har i øjeblikket det eneste Hilton-hotel i rigsfællesskabet i Torshavn, hvor Hilton Garden Inn ligger.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026