Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Roskilde Universitet har planer om at lukke turistføreruddannelsen, der står for at uddanne turistguides i Danmark. Det fortæller Andreas de Neergaard, der er dekan for Teknologi og Sundhed på Roskilde Universitet, til Turisme24.dk.

Uddannelsen til turistfører er en diplomuddannelse, som i 25 år har været udbudt af RUC. Uddannelsen varer et år på heltid og tre år på deltid, og det koster de studerende 60.000 kroner af egen lomme at få lov til at tage uddannelsen.

Lukningen handler ifølge Andreas de Neergaard om, at mængden af studerende, der har søgt ind på uddannelsen har været dalende i en årrække, og at universitetet ikke aktuelt har forskere med profiler, der er oplagte til det, det kræver at være underviser på uddannelsen.

Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login

Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København

Efter beslutningen om at stoppe nye hoteller i store dele af Indre By diskuterer Københavns politikere nu, hvor fremtidens hotelprojekter skal placeres. Flere partier peger på byudviklingsområder uden for centrum med adgang til metro og S-tog.

Dansk turisme sætter rekord i første kvartal

Antallet af turistovernatninger i Danmark nåede et historisk højt niveau i årets første tre måneder. HORESTA peger på, at hotellerne står stærkt trods global uro og hård international konkurrence.

Log ind