Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Turismen i 2023 fortsætter i en positiv retning, fremgår det af nye tal fra Danmarks Statistik. Tallene viser en stigning i både antallet af overnatninger fra ind- og udland samt feriehusbookinger, hvilket indikerer, at det bliver et godt turismeår. Det skriver Turistmonitor.dk.
Fra starten af 2023 til nu er de samlede overnatningstal i Danmark steget med 12,1 procent sammenlignet med samme periode i 2022.
De flotte tal glæder erhvervsminister Morten Bødskov (S).
“Den danske turismesektor klarede sig rigtig flot igennem 2022 og klarede sig faktisk bedre end resten af EU, når vi kigger på stigningen i overnatningstallene. Det er virkelig imponerende, og det glæder mig, at vi er kommet godt fra start i 2023. Det er nemlig afgørende, at vi fortsætter den ambitiøse retning for dansk turisme, da de mange turister har stor betydning for borgere og lokalsamfund i hele landet,” lyder det fra erhvervsministeren.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
D'Angleterre løfter resultatet og fastholder ambitionerne
12-06-2026
-
Joe & The Juice åbner drive-in i Danmark
12-06-2026
-
Marriott runder milepæl med hotel nummer 10.000
12-06-2026
-
HORESTA: Flere hotelovernatninger trods påskeeffekt i april
12-06-2026
-
Lars Larsen Group udvider med konferencecenter
12-06-2026
-
Danhostel styrker kursen mod vækst og flere medlemmer
12-06-2026
-
Subway vender tilbage til Vejle med ny placering
12-06-2026
-
Strawberry passerer historisk milliardomsætning
12-06-2026