Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Under Lindetræet er en restaurant, der oser af historie og kultur, og står nu til at genopstå efter Frank Brødsgaard Clausen og Nils Palmqvist har overtaget stedet efter konkursen i begyndelsen af året. Det skriver Fyns Amts Avis.

Det nye Under Lindetræet kommer til at have fokus på skandinavisk mad i mellemprisklassen. De nye ejere lægger vægt på, at Under Lindetræet skal være en restaurant uden fine fornemmelser, hvor nærvær og fællesskab er vigtigere.

Frank Clausen bliver køkkenchef, mens Nils Palmqvist bliver manden på gulvet, som ud over at tage imod bestilling og servere mad, også kommer til at have fokus på at fortælle de gode historier om restauranten, H.C. Andersen, kvarteret og maden.

Læs hele historien på faa.dk

Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring

Hotel Faaborg Fjord forventer 50.000 gæster i år mod omkring 40.000 sidste år. Fremgangen følger flere års investeringer i faciliteter, værtskab og helårsoplevelser, mens hotellet samtidig er kåret som Danmarks bedste hotel hos OpdagDanmark.

Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus

Guldsmeden Hotels har markeret åbningen af Belle Guldsmeden med 211 værelser i Aarhus. Kæden vender dermed tilbage til byen, hvor den blev grundlagt i 1999, samtidig med at hotelkapaciteten i Aarhus er under udvidelse.

Log ind