Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Pernille Kofod Lydolph, der er forperson i Danske Destinationer, skriver i Børsen, at det bliver et selvmål for Folketinget, hvis politikerne gennemfører sanering af erhvervsstøttesystemet, fordi turismen simpelthen er en for god forretning for Danmark.
Inden pandemien var dansk turisme et erhverv i kraftig vækst. I 2019 skabte turismen i Danmark en omsætning på 139 mia. kr. og finansierede 171.400 fuldtidsarbejdspladser. Det svarer til mere end fem pct. af alle fuldtidsbeskæftigede i Danmark.
Målet med saneringen er at finde og fjerne 2 mia. kr. for at kunne finansiere andre politiske projekter. En plan, der ifølge Pernille Kofod Lydolph for anden gang inden for få år kan sende dansk turisme til tælling.
Derfor mener hun, at politikerne risikerer at stikke sparekniven ind lige der, hvor det gør allermest ondt på samfundet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026