Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Armenien har fået observatørstatus i Hotelstars Union og kan dermed deltage i medlemsmøder og få et indblik i den fælles europæiske hotelklassificering. Landet får også mulighed for at deltage aktivt i tekniske diskussioner. Det fremgår af en pressemeddelelse fra Hotelstars Union, der nu har 21 medlemslande.
I øjeblikket er den armenske regering i samarbejde med den armenske hotelforening ved at udarbejde en ny lovgivning om et nyt system til hotelklassificering, hvor foreningen vil få ansvaret for at fastsætte branchestandarder, klassificere og certificere hoteller i landet.
“Med vores medlemskab af Hotelstars Union forventer vi et enormt løft af anerkendelse og tillid til vores land og en konkurrencefordel for de hoteller, der tilslutter sig systemet med internationalt sammenlignelige og pålidelige kriterier", siger Mikayel Mayrapetyanm, der er formand for den armenske hotelforening.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026