Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det er dyrt at være nordisk turist i Danmark for tiden, hvor 100 svenske eller norske kroner svarer til blot 64 danske kroner. De lave kurser og de stigende danske priser er med til at sætte en bremse i strømmen af turister fra de nordiske lande til Danmark. Det skriver Turistmonitor.dk.

Tal fra Danmarks Statistik viser, at der i årets første fire måneder af 2019 var 324.745 svenske overnatninger i Danmark, mens det tilsvarende tal frem mod april 2023 lå på blot 277.761 overnatninger. For de norske turister er billedet det samme. Her er antallet af overnatninger faldet fra 291.715 i årets første fire måneder af 2019 til 240.357 overnatninger i samme periode i år.

At svenskerne træder på bremsen, når det handler om at rejse til Danmark, kan tydeligt aflæses i trafiktallene fra Øresundsbron.

Øresundbron oplyser, at den danske fritidstrafik med rabataftalen ØresundGO steg med 23 procent fra januar til maj sammenlignet med samme periode i 2019. Til sammenligning faldt den svenske fritidstrafik i perioden med 22 procent.

Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login

SF lægger turistskatten til side

Regeringen vil i første omgang undersøge en passagerafgift for krydstogtskibe. SF-politikere i vestkystkommuner efterlyser fortsat mulighed for en lokal turistskat.

HORESTA: Turismeskat er en virkningsløs vækstdræber

I en kronik i Børsen advarer HORESTAs administrerende direktør, Jeppe Møller Herskind, mod at indføre en turismeskat i Danmark. Erfaringerne fra Amsterdam viser ifølge kronikken, at skatten ikke løser problemerne, men gør hotellerne dyrere og skaber skæv konkurrence.

Log ind