Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Interessen og ikke mindst købelysten for de plantebaserede kødalternativer står i stampe.

Sådan er den umiddelbare konklusion på baggrund af en undersøgelse, analyseinstituttet Wilke har lavet for FødevareWatch.

Én procent flere end for et halvt år siden køber plantebaserede varer en enkelt gang om måneden, mens en procent færre køber de samme produkter flere gange om måneden. Ellers er købslysten komplet uændret, viser undersøgelsen.

Undersøgelsen er blevet lavet for sjette halvår i streg, og den umiddelbare dom - en branche med en stagneret forbrugerskare - flugter med, hvad de største aktører herhjemme fortalte til FødevareWatch for et halvt år siden.

Læs hele historien på fodevarewatch.dk (kræver login)

Cofoco sætter ny overskudsrekord

Restaurant- og hotelkoncernen Cofoco leverede i 2025 det bedste regnskab i virksomhedens historie. Både omsætning og overskud oversteg ledelsens forventninger.

Sommerens vigtigste tjek: Unge medarbejdere

Sommeren betyder mange nye unge medarbejdere, men også øget fokus fra Jobpatruljen og myndighederne. Et enkelt tjek af arbejdstid, opgaver og oplæring kan være med til at sikre både lovgivning, et godt arbejdsmiljø og en tryg start på arbejdslivet for de unge.

Ny ekspertgruppe skal gøre København mere erhvervsvenlig

Københavns Kommune vil gøre det lettere at drive virksomhed i hovedstaden. Derfor har man nu nedsat en ekspertgruppe med tidligere minister Lene Espersen som formand. HORESTA har indstillet Jesper Marcussen fra Pluto Group til udvalget, hvor han skal være oplevelseserhvervets stemme.

Log ind