Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Esbjerg Kommune barsler med det største byggeprojekt i byens historie, det såkaldte Esbjerg Strand-projekt, og nu er kommunen kommet tættere på at kunne realisere projektet.
Der er nemlig indgået en partnerskabsaftale med pensionskassen AP Pensions Ejendomsselskab, skriver JydskeVestkysten.
Planen er konkret at bygge en kunstig havneø, hvorpå der skal bygges en én kilometer lang karré, som er tegnet af Bjarke Ingels Group.
I alt løber karréen op i 90.000 kvadratmeter, og ud over flere hundrede ejer- og lejeboliger, er det også planen, at bygningen kommer til at indeholde et hotel og en restaurant.
I forvejen kan Esbjerg se frem til at få udvidet værelseskapaciteten i byen. Således bygger Cabinn sit andet hotel i byen med 255 værelser. Danske Hoteller vil udvide Hotel Ansgar med 47 værelser, og også Zleep Hotels har blikket rettet mod Esbjerg for at øjne mulige placeringer til et nyt hotel i kæden.
Læs hele historien på turisme24.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Scandic henter ny salgsprofil til prestigehotel på Aarhus Ø
02-10-2026
-
Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark
02-10-2026
-
Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur
02-10-2026
-
Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder
02-10-2026
-
Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus
02-10-2026
-
Kattegatcentret er blevet Green Key-certificeret
02-10-2026