Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Skallerup Seaside Resort fem kilometer fra Lønstrup i Nordjylland har vind i sejlene. I årsregnskabet for 2022 kunne de vise en historisk høj omsætning på 125,3 millioner kroner og et rekodresultat efter skat på 12,3 millioner kroner. Det skriver Turistmonitor.dk.

I weekenden åbnede ferieresortet dørene til et renoveret og energioptimeret badeland samt udvidet wellnessområde, som en god del af overskuddet er blevet investeret i.

Udvidelsen af badelandet og wellnessområdet omfatter i alt 1.130 indvendige kvadratmeter og 300 kvadratmeter udendørs opholdsområder. Wellnessområdet er blevet udvidet med blandt andet ekstra behandlerrum, nyt og større udendørsbassin, større omklædningsfaciliteter og et nyt indendørs floating salt-bassin.

Det første spadestik til investeringerne blev taget den 9. juni 2022.

Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login

Stays ekspanderer til udlandet

Den danske hotelkæde Stays optager to svenske hoteller som de første medlemmer uden for Danmark. Udvidelsen sker gennem samarbejdet med BWH Hotels og er led i kædens strategi om international vækst.

Log ind