Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En nødplan skulle redde sommerens lufttrafik fra massive forsinkelser og aflysninger. Men nye tal fra Københavns Lufthavn viser, at det billede ikke ændrer sig foreløbig. Det skriver Turistmonitor.dk.
Ifølge Naviair skyldes de fortsatte forsinkelser renovering af to hovedbaner, som reducerer afviklingen af start og landinger i timen med en tredjedel af det normale niveau.
Men trafikchef i Københavns Lufthavn, Kristoffer Plenge-Brandt, vurderer, at årsagen til forsinkelserne skal findes i manglende flyveledere. For at imødekomme det akutte behov for flyveledere meddelte Naviair i midten af maj, at de ville flytte flyveledere fra lufthavnen i Roskilde til København.
Flytningen ville gælde i sommermånederne og skulle efter planen få afviklet det meste af sommertrafikken i Københavns Lufthavn uden store forsinkelser og uden brug af ekstravagter for flyvelederne.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Regeringen lemper emballagekrav efter hård kritik
12-09-2025
-
Regeringen vil bane vej for lavere moms på fødevarer
12-09-2025
-
Stigende turistafgift gav ikke færre endagsturister i Venedig
12-09-2025
-
Bornholm samler nordisk turismekonference
12-09-2025
-
60 mio. kr. til 15 nye turismeprojekter
12-09-2025
-
Ustabilt vejr ramte sjællandske forlystelsesparker
12-09-2025
-
Trods store regionale forskelle: Campingpladser melder om fremgang
12-09-2025
-
Udland: AI giver kokke og hoteller nye værktøjer mod madspild
12-09-2025