Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En nødplan skulle redde sommerens lufttrafik fra massive forsinkelser og aflysninger. Men nye tal fra Københavns Lufthavn viser, at det billede ikke ændrer sig foreløbig. Det skriver Turistmonitor.dk.
Ifølge Naviair skyldes de fortsatte forsinkelser renovering af to hovedbaner, som reducerer afviklingen af start og landinger i timen med en tredjedel af det normale niveau.
Men trafikchef i Københavns Lufthavn, Kristoffer Plenge-Brandt, vurderer, at årsagen til forsinkelserne skal findes i manglende flyveledere. For at imødekomme det akutte behov for flyveledere meddelte Naviair i midten af maj, at de ville flytte flyveledere fra lufthavnen i Roskilde til København.
Flytningen ville gælde i sommermånederne og skulle efter planen få afviklet det meste af sommertrafikken i Københavns Lufthavn uden store forsinkelser og uden brug af ekstravagter for flyvelederne.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Christian Wellendorf vinder guld til Bocuse d’Or Europe 2026
17-03-2026
-
Topprofileret dommerpanel er klar til Årets Tjener 2026
17-03-2026
-
København åbner døren for nye hoteller efter politisk beslutning
17-03-2026
-
Få styr på persondata: Lexoforms holder workshops om behandling af persondata
17-03-2026
PRESSEKLIP
-
Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or
17-03-2026
-
Folketingsvalget sætter gastroturisme-plan på pause
17-03-2026
-
Sunset Boulevard skærer markant ned på emballage
17-03-2026
-
Flammen fastholder strategi og vil vokse i Danmark
17-03-2026
-
København åbner for flere hotelprojekter
17-03-2026
-
Mødemessen Optimeet satte deltagerrekord
17-03-2026
-
Dalby Hotel på Sydsjælland lukker efter 20 år
17-03-2026