Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En nødplan skulle redde sommerens lufttrafik fra massive forsinkelser og aflysninger. Men nye tal fra Københavns Lufthavn viser, at det billede ikke ændrer sig foreløbig. Det skriver Turistmonitor.dk.
Ifølge Naviair skyldes de fortsatte forsinkelser renovering af to hovedbaner, som reducerer afviklingen af start og landinger i timen med en tredjedel af det normale niveau.
Men trafikchef i Københavns Lufthavn, Kristoffer Plenge-Brandt, vurderer, at årsagen til forsinkelserne skal findes i manglende flyveledere. For at imødekomme det akutte behov for flyveledere meddelte Naviair i midten af maj, at de ville flytte flyveledere fra lufthavnen i Roskilde til København.
Flytningen ville gælde i sommermånederne og skulle efter planen få afviklet det meste af sommertrafikken i Københavns Lufthavn uden store forsinkelser og uden brug af ekstravagter for flyvelederne.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Udsigt til at flere danskere vælger ferie i Danmark i år
23-04-2026
-
Dansk sushikæde retter blikket mod Prag
23-04-2026
-
Ejer bag netværk af skyggehoteller får konkurskarantæne
23-04-2026
-
McDonald’s genindfører morgenmadsprodukt
23-04-2026
-
Internationalt: Athen overvejer stop for nye hoteller
23-04-2026
-
Millioninvestering i nyt badehotel på Fyn
23-04-2026
-
HORESTA: Gæsteoplevelser og AI præger fremtidens spisesteder
23-04-2026
-
Dagrofa og Aarstiderne styrker økologisk satsning mod professionelle køkkener
23-04-2026
-
30 år med Green Key hos KolleKolle
23-04-2026
-
Muligt nyt museum i Aarhus kan løfte midtbyen til nye højder
23-04-2026