Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Selvom coronapandemien stadig påvirkede hoteller og resten af samfundet i begyndelsen af 2022, lykkedes det Kolding Hotel Apartments at lande et overskud på 1,7 millioner kroner før skat for sidste år.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra hotellet.
Foruden overskuddet kan hotellet fejre en belægningsprocent på i gennemsnit 80 i 2022, og det er kun set bedre én gang tidligere i hotellets historie.
Administrerende direktør hos Kolding Hotel Apartments, Jeanette Therkildsen, har da også svært ved at få armene ned.
”Vi har oplevet den højeste omsætning nogensinde på turister, og omsætningen på erhvervskunder er næsten på niveau med rekordåret 2016. Selvom inflation og generelt stigende udgifter til driften trækker ned, ligger resultatet over budget”, siger hun.
Overskuddet bliver som altid brugt til at investere i forbedringer og udvikling af både Kolding Hotel Apartments bygninger, lejligheder og de forskellige koncepter, der skal give gæsterne gode oplevelser.
Læs hele historien på vafo.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026