Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I et fælles debatindlæg i Altinget skriver HORESTAs kommercielle direktør, Jeppe Møller-Herskind og medlem af Borgerrepræsentationen i Københavns Kommune (R), Christopher Røhl, at de som repræsentanter for restaurationslivet og borgerne mener, at det er den helt forkerte vej at gå, hvis man vil bevare en levende og attraktiv hovedstad.
De ærgrer sig over, at de gode tiltag i udspillet til et nyt administrationsgrundlag bliver overskygget af forslaget om at indskrænke udeserveringen, da det vil fjerne de sidste attraktive timer i København klædt i sommersol, som giver den levende storby, vi er blevet så kendt for.
En af konsekvenserne bliver, at den sidste servering forsvinder. Gæsterne kan ikke bare rykke indenfor, som det er blevet foreslået af Astrid Aller fra SF, for det er overhovedet ikke sikkert, at der plads inde i restauranten. Og en plads indenfor er desuden ikke særligt tillokkende på lune sommeraftener.
I Aarhus, Odense, Aalborg og på Frederiksberg kan man sagtens håndtere udeservering efter klokken 22, mens Danmarks hovedstad nu skal ligge stille hen. Det er simpelthen ikke en hovedstad værdigt, og det er både synd for virksomhederne, men så sandelig også for byens borgere og besøgende.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Styrk din ESG-rapportering med ESG Monitor
05-12-2025
PRESSEKLIP
-
Vejle får nyt hotel med 87 værelser
05-12-2025
-
Udeblivelser koster københavnsk restaurant 150.000 kr.
05-12-2025
-
Danske Hoteller fejrer 35 år med fokus på lokal forankring
05-12-2025
-
Ny aftale med Forsvaret sikrer fremtiden for Aarhus Airport
05-12-2025
-
Nordsjællandsk grillkæde åbner nyt spisested
05-12-2025
-
Politikere drømmer om festivalplads og kæmpearena i København
05-12-2025
-
Ny formand skal styrke madkulturen i Danmark
05-12-2025
-
Delte meninger om autocampere i turismeerhvervet
05-12-2025