Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Sommersæsonen står for døren, og der er i den grad mangel på hænder i hotel- og restaurantbranchen. Det var tydeligt, da der var matchdag mellem 14 virksomheder fra branchen og 14 jobsøgende på SESG Food i Svendborg.

Her en måned efter arrangementet er status, at halvdelen af de jobsøgende er kommet i lære, praktik eller har fået arbejde indenfor branchen. Det fremgår af en pressemeddelelse fra Faaborg-Midtfyn Kommune.

Matchdagen er skabt i samarbejde mellem blandt andre HOTERSTA, Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, 3F og Faaborg-Midtfyn kommune.

HORESTA: Turismeskat er en virkningsløs vækstdræber

I en kronik i Børsen advarer HORESTAs administrerende direktør, Jeppe Møller Herskind, mod at indføre en turismeskat i Danmark. Erfaringerne fra Amsterdam viser ifølge kronikken, at skatten ikke løser problemerne, men gør hotellerne dyrere og skaber skæv konkurrence.

Har I navn eller logo på emballagen? Så skal I reagere nu

Fra den 12. august gælder nye EU-regler for emballage. Har I jeres eget navn, logo eller design på emballagen, kan I få ansvar for at dokumentere, at emballagen lever op til reglerne. HORESTA har samlet en guide og skabeloner, som gør det lettere at komme i gang.

Log ind