Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Alting har en ende, og den er nu nået for VisitDenmarks afgående direktør, Jan Olsen.

Efter 12,5 år i spidsen for markedsføringen af Danmark udadtil, er tiden kommet til at vende fokus indad. Det skriver Turistmonitor.dk.

“Jeg bliver 66 år, og jeg har været adm. direktør i 33 år i alt. Så det er tid til, at jeg får lidt mere tid til mig selv. Jeg har altid arbejdet utroligt meget, og jeg har flere venner, som er stået af. Det skal ikke være sådan, man går fra et arbejde, og så bang, så er man død. Der er ting, jeg skal opleve med min kone, mine børn og børnebørn,” siger Jan Olsen.

Jan Olsen kom ind i turistbranchen uden større kendskab til den. I 20 år havde han drevet eget reklamebureau og vidste, hvordan man opbyggede stærke brands, og netop derfor blev han ansat som den nye mand til at lede VisitDenmark.

Nu er arbejdet med at finde VisitDenmarks nye direktør i fuld gang.

Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login

Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum

Udstillingen Late Picasso har givet Kunsten i Aalborg et markant løft i både besøgstal og billetindtægter. Museet vurderer, at udenlandske turister og nye publikumsgrupper står for en stor del af fremgangen.

Trykte turistguides hitter igen hos gæsterne

Fysiske turistmagasiner er fortsat efterspurgte blandt gæster, der søger inspiration til lokale oplevelser. I Præstø er årets turistmagasin blevet revet hurtigere væk end sidste år, og samme tendens ses flere steder i landet.

Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen

Årets højsæson har budt på fremgang hos både hoteller og attraktioner i Aarhusregionen. Samtidig fylder internationale gæster mere, og flere aktører melder om vækst fra blandt andet Nederlandene, Tyskland og Frankrig.

Log ind