Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Med Zleep Hotels klare udmelding om at være endog meget interesseret i Esbjerg, ser byens hotel-boom ud til at fortsætte med tiltagende styrke, skriver JydskeVestkysten.
Foruden at råde over en pæn stribe af hoteller allerede, er et nyt hotel netop nu ved at blive bygget på den såkaldte Rio-grund. Bag det står Niels Fennet, som ejer Cabinn-hotelkæden. Derudover er en række andre hoteller på tegnebrættet.
Nu efterlyser byudviklingschef Peer M. Rexen et eller to såkaldte luksushoteller i byen.
”Der er ingen tvivl om, at der er behov for mere hotelkapacitet i Esbjerg. Ikke mindst de kommende mange år med den erhvervsudvikling vi står overfor. Vi oplever en stor forespørgsel fra hoteller i forhold til at etablere sig i Esbjerg, og jo, der er grundlag for det, du kalder luksushoteller som supplement til de nuværende og kommende hoteller”, siger Peer M. Rexen.
Læs hele historien på jv.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Protester mod turisme spreder sig i Europa
11-07-2025
-
Wolt udvider trods underskud
11-07-2025
-
Cirkusbygningen satser bredt efter renovering
11-07-2025
-
Københavns Lufthavn i international topplacering
11-07-2025
-
Madklubbens omsætning faldt
11-07-2025
-
Naturhotel i hængekøjer åbner i Nordsjælland
11-07-2025
-
Direktør opsagt efter seks år på fynsk hotel
11-07-2025