Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter et nogle svære år med nedlukninger, stigende konkurrence på burgermarkedet, personalemangel og senest stigninger på råvarer, er det lykkedes for burgerkæden Cocks & Cows at holde skruen i vandet og levere et næsten fordoblet overskud i 2022 set i forhold til 2021.

I årsregnskabet for 2022 kunne burgerkæden præsentere et overskud på 5,9 mio. kr. mod 3,1 mio. kr. i 2021. Omsætningen offentliggøres ikke som følge af ejerskabet, men bruttofortjenesten tog også et godt nøk op og steg fra 23,9 mio. til 35,5 mio. kr., skriver Fødevarewatch.

Burgerkæden var blevet en del af den burgerkrig, der for få år siden ramte det københavnske restaurantmarked, hvor nye burgerkoncepter skød op i øst og vest, men det har man nu gjort op med.

Læs hele artiklen på fodevarewatch.dk

SENESTE NYHEDSBREV

Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart

Fødevarepriserne kan falde svagt i de kommende år, vurderer fødevareforsker Henning Otte Hansen fra Københavns Universitet. Han forventer, at problemet med høje fødevarepriser for en gennemsnitsdansker kan være løst inden for et til to år.

Bocuse d’Or-profil bliver køkkenchef på Molskroen

26-årige Elisabeth Madsen bliver ny køkkenchef på Molskroen. Hun kommer med erfaring fra Bocuse d’Or, Svinkløv Badehotel og Falsled Kro og skal nu være med til at sætte retningen for kroens gastronomi.

HORESTA: AI får større rolle i restauranternes drift

69 pct. af restauranterne forventer, at AI og teknologi til optimering af drift og menu vil fylde mere de kommende år. Samtidig peger lige så mange på enkel mad af høj kvalitet og værdi for pengene som en central tendens.

Log ind