Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ifølge HORESTA svarer næsten 75 pct. af de adspurgte medlemsvirksomheder i en ny undersøgelse, at de i høj eller nogen grad er optaget af psykisk trivsel. 

Medarbejdernes ve og vel er blevet et konkurrenceparameter for landets virksomheder. Det betyder, at fokus på de ansattes trivsel i langt højere grad end tidligere er blevet et strategisk kardinalpunkt og rykket helt op på topledelsens bord i landets virksomheder, skriver Finans.dk.

”For få år siden blev trivsel betragtet som noget ”blødt”, men i dag er opfattelsen, at det er en essentiel del af at kunne tiltrække og fastholde medarbejdere, nedbringe sygefraværet og have en høj performance,” siger Rikke Bay Haaber, chef for strategisk sundhed i PFA.

PFA har oplevet en markant stigning i virksomhedernes efterspørgsel efter tiltag, der kan øge medarbejdernes trivsel og nedbringe udgifterne til langtidssygemeldinger.

Det samme gælder hos konkurrenten Danica Pension. 

Læs hele historien på finans.dk (kræver login)

Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen

Danmark havde 5 pct. færre turistovernatninger i august 2026 end året før. Hotellerne var den eneste overnatningsform med fremgang og satte samtidig sommerrekord med 7,4 mio. overnatninger i juni, juli og august.

Turistskatten er foreløbig lagt på hylden

Regeringens finanslovsforslag for 2027 indeholder ingen turistskat på overnatninger i København og Aarhus. Det vækker glæde hos HORESTA, som nu vil arbejde for, at en foreslået krydstogtafgift friholder de gæster, der begynder eller afslutter deres krydstogt i Danmark.

Log ind