Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

For tredje år i træk måtte ejeren bag restaurantkæden Jensens Bøfhus, Jensen’s Food Group, i 2022 tage sig til takke med et tocifret millionunderskud efter skat, skriver Fødevarewatch.

Minus 60,7 mio kr. lød den endelige bundlinje på sidste år – knap det dobbelte af underskuddet for 2021.

Resultatet bringer det samlede tab for Jensen’s Food Group-koncernen op på 134 mio. kr. for de sidste tre regnskabsår.

”2022 har i nogen grad været påvirket af efterdønninger af Covid 19 med nedlukning og restriktioner af koncernens aktiviteter samt råvareprisstigninger og inflation som følge af krigen i Ukraine, hvilket har påvirket koncernens indtjening, da man ikke har kunnet dække alt via prisstigninger,” lyder forklaringen fra ledelsen i regnskabet.

Resultatet, der kaldes ”stærkt utilfredsstillende”, betyder, at egenkapitalen i selskabet går i et minus på 6,8 mio. kr. ved årets udgang. I starten af 2022 lå den i et plus på 10,8 mio. kr.

Læs hele artiklen på fodevarewatch.dk

Michelin-kok indstiller karrieren

Efter flere år på Henne Kirkeby Kro har kokken Paul Cunningham besluttet at stoppe. Beslutningen kommer efter en benamputation i 2025.

Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab

Restaurantkæden Jensens Bøfhus afsluttede 2025 med endnu et stort underskud i forbindelse med salget til Bone’s. Flere restauranter blev lukket, mens andre skal omdannes.

Ny app kan ændre alderskontrol og ID-tjek i branchen

Fra 3. juni kan gæster dokumentere alder og identitet direkte fra mobilen med den nye app AltID. Det kan få betydning for restauranter, barer, natklubber og hoteller, som fremover vil møde digitale aldersbeviser og ID-løsninger i hverdagen.

Log ind