Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I denne måned er der fuld gang i optagelserne af sæson 2 af TV2’s krimiserie Hvide Sande, skriver Turisme24.dk.
Da filmholdet i 2020 sidst lavede optagelser on location i Hvide Sande, lagde byen strande, havn, bymiljø, klitter, fyrtårn, vestenvind, sol og regn og ikke mindst hjælpsomme borgere til filmproduktionen.
De otte afsnit i første sæson trak nogle af TV 2’s højeste seertal, og serien er efterfølgende solgt til foreløbig 40 lande, oplyser Ringkøbing-Skjern Kommune i en pressemeddelelse.
Hos Destination Vesterhavet glæder man sig over, at filmholdet atter engang optager i regionen. For i serien ligger der også et turismepotentiale gemt, siger Peer H. Kristensen, direktør for Destination Vesterhavet.
”Der er ingen tvivl om, at da serien kørte i Danmark, der talte alle om Hvide Sande, og vi hørte også fra feriehusudlejere, at Hvide Sande var det mest søgte ord, når danskerne ville finde ud af, hvor de skulle på ferie det år,” fortæller han.
Læs hele historien på turisme24.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Unge udgør rygraden i sommerens servicejob
05-07-2025
-
Bloomberg: Joe & The Juice-ejer sigter mod børsnotering i USA næste år
05-07-2025
-
Natklubber for 15-årige i kraftig modvind
05-07-2025
-
Odense-hotel udvider og bliver størst uden for København
05-07-2025
-
VisitDenmark satser på svenske familier for at hente tabte overnatninger hjem
05-07-2025
-
Bühlmann Hotels nedjusterer – men ser positivt på 2025
05-07-2025
-
Hotel dømt for ulovligt kiosk-samarbejde ved Himmelbjerget
05-07-2025
-
Ny kommerciel direktør vender hjem til Sønderborg
05-07-2025
-
Flere nordjyske hoteller går foran med grøn profil
05-07-2025