Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Fra 17 til 21 restauranter inden årets udgang. 

Det er realiteten for Sovino-gruppen, der er bedst kendt for Café Victor og PS Bar & Grill i København. Nu kommer dog også to italienske, en thailandsk én ”restaurant med bæredygtighed i højsædet,” skriver Berlingske. 

Restaurantåbningerne bliver dog med en lidt anden type forbruger ved spisebordet, end hvad Torben Olsen, der er stifter og adm. direktør af Sovino, har været vant til. 

”På tværs af vores restauranter kan vi se, at kunderne passer mere på deres penge. Økonomien er markant anderledes, og danskerne har mærket konsekvenserne af det seneste års prisstigninger og renteforhøjelser på pengepungen.” 

Sovino-gruppen kom ud af 2022 med en omsætning på 383 mio. kr. mod 232 mio. kr. i 2021. Overskuddet af driften, også kendt som ebitda, steg fra 33 mio. kr. i 2021 til 47 mio. kr. i 2022.

Læs hele historien på fodevarewatch.dk

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Michelin-kok indstiller karrieren

Efter flere år på Henne Kirkeby Kro har kokken Paul Cunningham besluttet at stoppe. Beslutningen kommer efter en benamputation i 2025.

Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab

Restaurantkæden Jensens Bøfhus afsluttede 2025 med endnu et stort underskud i forbindelse med salget til Bone’s. Flere restauranter blev lukket, mens andre skal omdannes.

Log ind