Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det kan få alvorlige konsekvenser for ikke kun hovedstadens turisme, men for hele Danmark, hvis den nuværende regering skærer i erhvervsstøtten.

Sådan lyder opråbet fra 29 borgmestre fra hovedstadsregionen i Berlingske.

”Vi frygter, at besparelserne kan betyde færre projektmidler til målrettede erhvervsfremmeindsatser. Ligesom de foreslåede besparelser kan tvinge vores centrale erhvervsfremmeaktører – såsom Wonderful Copenhagen og Copenhagen Capacity – i knæ,” skriver de.

Borgmestrene understreger hovedstadens turismes ”væsentlige betydning,” da den udgør knap 40 procent af den samlede turismeomsætning i Danmark.

Desuden understreger de, at hovedstadsregionen står for at tiltrække tre ud af fire udenlandske investeringer til landet.

I den henseende er erhvervsfremmemidler afgørende for fortsat at styrke væksten i hele turisme-Danmark og for at sikre Danmarks konkurrence internationalt, bemærker de.

Læs hele historien på turistmonitor.dk (kræver login)

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind