Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det kan få alvorlige konsekvenser for ikke kun hovedstadens turisme, men for hele Danmark, hvis den nuværende regering skærer i erhvervsstøtten.

Sådan lyder opråbet fra 29 borgmestre fra hovedstadsregionen i Berlingske.

”Vi frygter, at besparelserne kan betyde færre projektmidler til målrettede erhvervsfremmeindsatser. Ligesom de foreslåede besparelser kan tvinge vores centrale erhvervsfremmeaktører – såsom Wonderful Copenhagen og Copenhagen Capacity – i knæ,” skriver de.

Borgmestrene understreger hovedstadens turismes ”væsentlige betydning,” da den udgør knap 40 procent af den samlede turismeomsætning i Danmark.

Desuden understreger de, at hovedstadsregionen står for at tiltrække tre ud af fire udenlandske investeringer til landet.

I den henseende er erhvervsfremmemidler afgørende for fortsat at styrke væksten i hele turisme-Danmark og for at sikre Danmarks konkurrence internationalt, bemærker de.

Læs hele historien på turistmonitor.dk (kræver login)

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

Københavns Lufthavn forventer rekordsommer

Københavns Lufthavn forventer over 10,4 mio. rejsende hen over sommeren trods uro i Mellemøsten. Direktør Christian Poulsen vurderer, at rejselysten fortsat er stærk.

Log ind