Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det kan få alvorlige konsekvenser for ikke kun hovedstadens turisme, men for hele Danmark, hvis den nuværende regering skærer i erhvervsstøtten.
Sådan lyder opråbet fra 29 borgmestre fra hovedstadsregionen i Berlingske.
”Vi frygter, at besparelserne kan betyde færre projektmidler til målrettede erhvervsfremmeindsatser. Ligesom de foreslåede besparelser kan tvinge vores centrale erhvervsfremmeaktører – såsom Wonderful Copenhagen og Copenhagen Capacity – i knæ,” skriver de.
Borgmestrene understreger hovedstadens turismes ”væsentlige betydning,” da den udgør knap 40 procent af den samlede turismeomsætning i Danmark.
Desuden understreger de, at hovedstadsregionen står for at tiltrække tre ud af fire udenlandske investeringer til landet.
I den henseende er erhvervsfremmemidler afgørende for fortsat at styrke væksten i hele turisme-Danmark og for at sikre Danmarks konkurrence internationalt, bemærker de.
Læs hele historien på turistmonitor.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026