Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Indgangen til årets første forårsmåned blev anderledes end tidligere i Aarhus Airport, da lufthavnen den 1. marts i år slog dørene op til et hotel. Åbningen betyder, at flypassager nu også kan overnatte i lufthavnen på Djursland, ligesom de har mulighed for i de andre store danske lufthavne. Det skriver Turisme24.dk.

Tina Baungaard-Jensen, der er kommunikationschef for Aarhus Airport, forklarer, at man i de første måneder bevidst har været tilbageholdende med at markedsføre hotellet alt for bredt.

“Det har været en spændende proces at åbne et hotel, som vi driver selv. Det gjorde vi den 1. marts, og så har vi egentligt gået stille med dørene, fordi alt først skulle køre, som det burde. Vi ville have helt styr på ind- og udtjekning samt sikre os, at kode- og bookingsystemer fungerede, som de skulle.”

Der er ikke opstillet et mål for hvor mange gæster, lufthavnen ønsker skal benytte Aarhus Airport Hotel denne sommer, da man i stedet vil fokusere på at få det opført på diverse bookingportaler. I øjeblikket er det nemlig kun muligt at booke værelser via lufthavnens egen hjemmeside.

Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login

Danske Hoteller skal på jagt efter ny topchef

Danske Hoteller skal finde en ny adm. direktør, efter at Nina Carlslund og bestyrelsen har indgået en gensidig fratrædelsesaftale. Bestyrelsesformand Erik Sophus Falck overtager den daglige ledelse, mens arbejdet med at finde en afløser går i gang.

Nyt luksusresort i Tisvildeleje rykker et skridt nærmere

Gribskov Kommune har sat gang i planarbejdet for en omfattende udvikling af Sankt Helene i Tisvildeleje. Projektet omfatter omkring 300 hotelværelser og ferieenheder med cirka 1.000 sengepladser samt restaurant, spa, wellness og konferencefaciliteter.

Ny direktør til AC Hotel Bella Sky Copenhagen

Teit Meier Hansen tiltræder 10. september som General Manager for AC Hotel Bella Sky Copenhagen. Han kommer med mere end 20 års erfaring fra hotel og hospitalitybranchen og får ansvaret for et af Bellagroups tre københavnske hoteller.

Log ind