Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
HimmerLand er klar med en god nyhed til de bowlingglade gæster, der elsker spareribs og burgere. Efter 19 uger med totalrenovering, har HimmerLand nemlig åbnet Larsens Sportsbar & Bistro, fremgår det af en pressemeddelelse.
”Larsens bliver et sted for hele familien, som har mulighed for at lave sjove aktiviteter og slappe af, se sport eller bowle,” siger restaurantchef Trine Kjær Nielsen.
Med åbningen af Larsens Sportsbar & Bistro går HimmerLand fra to til tre restauranter. Det er noget, som Director of Food & Beverage, Daniel Ditman Pedersen, glæder sig over.
”Det er en naturlig del af vores rejse om at blive et resort, at vi også favner endnu bredere rent gastronomisk. Det kan være man har lyst til prisvindende fine dining den ene aften, men så dagen efter hellere vil have spareribs og bowle og indimellem en 3-retters i vores hotelrestaurant Hul 19 – nu kan vi tilbyde noget i alle kategorier,” siger Daniel Ditman Pedersen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026