Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Moderaterne vil have fjernet den såkaldte formodningsregel.
Ifølge folketingsmedlem Peter Have er reglen et benspænd for kvalificeret arbejdskraft. Han har selv oplevet ikke at kunne hyre udenlandske kokke til sin kro, fordi de skulle have for høj en løn, og så blev de automatisk afvist på grund af formodningsreglen, fortæller TV2/Østjylland.
Socialdemokratiet afviser dog at afskaffe formodningsreglen.
”Det er vigtigt, at myndighederne har en stopklods i de tilfælde, hvor de har en mistanke om, at der ikke er reelle ansættelsesforhold,” siger Jens Joel, der er beskæftigelsesordfører for Socialdemokratiet, til TV2 Østjylland.
HORESTA så gerne, at formodningsreglen blev afskaffet.
”Vores medlemmer får afslag på ansøgninger, fordi man for eksempel har kigget på priserne på en forret i relation til den løn, kokken får. Det, synes vi, simpelthen er helt galimatias”, siger Jeppe Møller-Herskind, der er kommerciel direktør i Horesta, til TV2 Østjylland.
Læs hele historien på tv2ostjylland.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Admiral Hotel satser på møder og events
20-02-2026
-
Milling Hotel Vejle klar til næste skridt
20-02-2026
-
Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter
20-02-2026
-
Topbureauer samles til erhvervsturisme forum
20-02-2026
-
Turismeboom styrker landdistrikter – men udfordringer består
20-02-2026
-
Stor feriemesse for rejsebranchen skudt i gang i Messecenter Herning
20-02-2026
-
Temadag skal sætte retning for vandreturisme
20-02-2026