Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det britiske medie BBC har gennem knap et halvt år talt med en række ansatte, som har berettet om næsten rutinemæssig chikane og uønskede seksuelle berøringer. Det får nu den verdensomspændende virksomhed til at komme med en undskyldning, skriver Fødevarewatch.dk.

“Der er tydeligvis tilfælde, hvor vi er kommet til kort. Det undskylder vi dybt for,” siger Alistair Macrow, der er adm. direktør for McDonalds i Storbritannien og Irland.

McDonald’s i Storbritannien har tidligere på året underskrevet en erklæring om at træne ansatte i, at der ikke er plads til seksuelle krænkelser på arbejdspladsen.

McDonald’s er med 170.000 ansatte og 1.450 restauranter en af Storbritanniens største private arbejdsgivere.

Læs hele historien på fødevarewatch.dk – kræver login

Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur

Joe & The Juice arbejder med flere initiativer, der skal styrke medarbejderne og kulturen i kædens butikker. Træning, feedback, internationale karrieremuligheder og en ny ledelsesrolle skal bidrage til at udvikle den kundeoplevelse, som kæden er kendt for.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Log ind