Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Tivoli Friheden løfter nu sløret for parkens nye satsning, rutsjebanen ”Vindfald,” som kommer til at koste et sted mellem 35 og 40 millioner kroner, skriver Tivoli Friheden i en pressemeddelelse.

Parken forventer, at rutsjebanen åbner i sommeren 2024, og til den tid venter der gæsterne en vild oplevelse, fortæller Tivoli Frihedens direktør, Henrik Ragborg Olesen.

Vindfald kommer til at starte med en 23 meter høj bakke, der sender passagererne ud på et såkaldt ”inverted” - mere end lodret - fald.

Vindfald får i øvrigt en længde på godt 300 meter og en forventet tophastighed på 72 kilometer i timen samt fald, et loop, proptrækkersving, og kamelpukler.

Læs hele historien på turisme24.dk

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind