Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En ny undersøgelse fra HORESTA, som er brancheorganisation for hotel-, restaurant- og turisterhvervet, viser, at 57 procent af medlemsvirksomhederne står og mangler elever. Det kan i den grad mærkes hos Hotel Hedegaarden og Munkebjerg Hotel, hvor det især for førstnævnte står kritisk til. Det skriver JydskeVestkysten.dk.
”Det er simpelthen ingen, der søger. Vores branche har været meget udskældt blandt andet på grund af de historier, der har været i medierne om 3F og om kokke på Michelin-restauranter, der bliver udnyttet. Det er som om vi er radioaktive, lyder det fra direktøren hos Hotel Hedegaarden, Tom Thomsen.
Undersøgelsen fra HORESTA viser helt konkret, at 57 procent af deres medlemsvirksomheder med elever gerne vil have flere.
”Det er massivt, og det illustrerer meget tydeligt, hvilken enorm udfordring vi som erhverv står med. Der er ganske enkelt alt for få, der vælger en uddannelse som kok, tjener eller receptionist, og det er en kæmpe udfordring,” siger Pia Svane, der er uddannelses- og projektchef i HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Four Seasons åbner hotel på mondæn adresse i København
02-06-2026
-
Danmark slår rekord: 55 Michelin-stjerner
02-06-2026
-
Konflikten i Mellemøsten rammer hotellerne
02-06-2026
-
Tidligere Bellagroup-direktør får nyt topjob
02-06-2026
-
HORESTA: Logo på emballage kan udløse producentansvar
02-06-2026
-
Nyt studie: Ikoniske attraktioner skuffer turister
02-06-2026
-
Jørgensens Hotel bliver del af nordisk kæde
02-06-2026
-
Internationalt: Firenze udvider forbud mod korttidsudlejning
02-06-2026