Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Espresso House kom ud af 2022 med et driftsresultat på 158,7 mio. kr., hvilket er tre gange så stort som året før, skriver Fødevarewatch.dk.
På trods af det endte året med et underskud på 3,5 mio. kr. mod et underskud på 1,2 mio. kr. i 2021.
Ifølge landechef Sabrina Jæger skyldes det større underskud bl.a. tilbagebetaling af nogle af de statslige hjælpepakker, høj inflation og åbningen af ni nye kaffebarer rundt i landet.
”Vi har brugt en frygtelig masse penge på at bygge ni nye kaffebarer i Danmark. De investeringer havde vi jo ikke i 2021, og så har vi skullet reservere en del penge til tilbagebetaling af coronahjælpepakker,” siger Sabrina Jæger.
Alligevel er landechefen godt tilfreds med årets resultat, fortæller hun. Særligt set i lyset af, at kæden stadig var ramt af coronarestriktioner i starten af året.
Læs hele historien på fodevarewatch.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Nyborg Strand fordobler overskud og investerer massivt
08-05-2025
-
Brøndums Hotel i Skagen bliver premiumhotel
08-05-2025
-
Joe & The Juice er tilbage i plus
08-05-2025
-
Hotel Koldingfjord hædret som landets bedste venue for femte gang
08-05-2025
-
Greenpeace ændrer kampagne efter pres fra VisitDenmark
08-05-2025
-
Comwell sætter ny rekord og styrker resultatet i 2024
08-05-2025
-
Brancheprofil skal løfte Charlottehaven til næste niveau
08-05-2025
-
Portræt af en pioner: Peter Brinks forvandler hoteller og menneskeliv
08-05-2025