Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Ejerne bag de landsdækkende cafékæder Dalle Valle og Cafe A kan føre endnu flere konkurser til en efterhånden længere konkurshistorik. Det skriver Finans.dk.

Under coronakrisen meldte ejerne ud, at 13 af deres 35 spisesteder landet over måtte lukke på grund af konkurs. Herefter valgte de at fyre alle medarbejdere.

Nu er begge holdingselskaber bag cafékæderne gået konkurs. Det viser en begæring fra Sø- og Handelsretten. Ved udgangen af 2016 havde de to selskaber en samlet egenkapital på 45 mio. kr. Det senest offentliggjorte regnskab for Musavvir Holding viser en egenkapital opgjort til -47,5 mio. kr.

Koncernen, som er ejet og drevet af Susli Mustafa Bayram og Haci Bayram, har ikke afleveret regnskab for 2022, men i 2021 lød resultatet for koncernen på -17,2 mio. Året forinden var det. -20,7 mio. kr. efter skat.

Haci Bayram og Mustafa Bayram har senest stiftet selskaberne Lyse Tider Aps, Rare Tider ApS, Bedre Tider ApS og Gode Tider ApS.

Læs hele historien på finans.dk

Cofoco sætter ny overskudsrekord

Restaurant- og hotelkoncernen Cofoco leverede i 2025 det bedste regnskab i virksomhedens historie. Både omsætning og overskud oversteg ledelsens forventninger.

Sommerens vigtigste tjek: Unge medarbejdere

Sommeren betyder mange nye unge medarbejdere, men også øget fokus fra Jobpatruljen og myndighederne. Et enkelt tjek af arbejdstid, opgaver og oplæring kan være med til at sikre både lovgivning, et godt arbejdsmiljø og en tryg start på arbejdslivet for de unge.

Ny ekspertgruppe skal gøre København mere erhvervsvenlig

Københavns Kommune vil gøre det lettere at drive virksomhed i hovedstaden. Derfor har man nu nedsat en ekspertgruppe med tidligere minister Lene Espersen som formand. HORESTA har indstillet Jesper Marcussen fra Pluto Group til udvalget, hvor han skal være oplevelseserhvervets stemme.

Log ind