Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Københavns Politi opfordrer hovedstadens hoteller til at advare udenlandske gæster om, at der i øjeblikket er stor risiko for tyveri af el-cykler.

Alene på Vesterbro og i Indre By er der på halvanden måned stjålet for anslået 5,2 millioner kroner el-cykler, og der er mange turister blandt de forurettede.

Politiet vurderer, at i op mod 90 procent af tyverierne er batteriet efterladt på cyklen, når den bliver parkeret.

Gerningsmændene er meget kort tid om at stjæle en cykel, selvom den er låst, og med batteriet på cyklen er det også meget nemt at komme væk fra stedet.

Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring

Hotel Faaborg Fjord forventer 50.000 gæster i år mod omkring 40.000 sidste år. Fremgangen følger flere års investeringer i faciliteter, værtskab og helårsoplevelser, mens hotellet samtidig er kåret som Danmarks bedste hotel hos OpdagDanmark.

Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus

Guldsmeden Hotels har markeret åbningen af Belle Guldsmeden med 211 værelser i Aarhus. Kæden vender dermed tilbage til byen, hvor den blev grundlagt i 1999, samtidig med at hotelkapaciteten i Aarhus er under udvidelse.

Log ind