Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

I december sidste år havde trestjernede Ibis Styles, håbet at kunne åbne i Ørestad med 186 værelser. Louise Adolph, general manager, oplyser til Standby.dk, at hotellet snart forventes at åbne som Borealis Hotel Groups første hotel i Danmark. Men om det bliver i denne eller næste måned, er endnu ikke på plads. ”Vi mangler de sidste detaljer,” siger hun til Standby.dk.

Til sommer skulle den danske hoteloperatør Core Hospitality have åbnet to Marriott-hoteller i samme bygning i Københavns Nordhavn. Nu håbes der på en åbning sidst i oktober, oplyser Core Hospitality til Standby.dk.

Stigende byggepriser som følge af coronakrisen er blandt årsagerne til, at delvist danskejede Zleep Hotels har justeret åbningen af sit kommende hotel i Glostrup på Københavns vestegn. Planen var oprindeligt, at hotellet kunne åbne i slutningen af dette år. På hotelkædens hjemmeside står der nu, at hotellet med 133 værelser åbner i 2024. Zleep Hotels administrerende direktør, Peter Haaber, siger til Standby.dk, at byggeriet af det nye hotel har været lidt ”i selvsving på grund af stigende byggepriser, men nu har vi fundet en løsning.”

Læs hele historien her.

Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen

Restaureringen af Cirkusbygningen er blevet hædret med tre priser på én uge. Bygningen har modtaget Københavns Kommunes Bygningspræmiering 2026, Publikumsprisen 2026 og Farveprisen 2026 for arbejdet med at bevare og genskabe det historiske hus.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind