Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I december sidste år havde trestjernede Ibis Styles, håbet at kunne åbne i Ørestad med 186 værelser. Louise Adolph, general manager, oplyser til Standby.dk, at hotellet snart forventes at åbne som Borealis Hotel Groups første hotel i Danmark. Men om det bliver i denne eller næste måned, er endnu ikke på plads. ”Vi mangler de sidste detaljer,” siger hun til Standby.dk.
Til sommer skulle den danske hoteloperatør Core Hospitality have åbnet to Marriott-hoteller i samme bygning i Københavns Nordhavn. Nu håbes der på en åbning sidst i oktober, oplyser Core Hospitality til Standby.dk.
Stigende byggepriser som følge af coronakrisen er blandt årsagerne til, at delvist danskejede Zleep Hotels har justeret åbningen af sit kommende hotel i Glostrup på Københavns vestegn. Planen var oprindeligt, at hotellet kunne åbne i slutningen af dette år. På hotelkædens hjemmeside står der nu, at hotellet med 133 værelser åbner i 2024. Zleep Hotels administrerende direktør, Peter Haaber, siger til Standby.dk, at byggeriet af det nye hotel har været lidt ”i selvsving på grund af stigende byggepriser, men nu har vi fundet en løsning.”
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026