Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Siden januar sidste år har Coffee Collective været på udkig efter de perfekte lokaler i Aarhus, og nu har de endelig fundet dem. Til marts slår kæden dørene op til den nye kaffebar, bekræfter Coffee Collective overfor MigogAarhus.

Coffee Collective råder i forvejen over 7 kaffebarer og et bageri i København, hvor det hele startede i 2007.

Coffee Collective har adskillige vindere af både nationale og internationale kaffemesterskaber blandt sine baristaer – tidligere har de vundet guld i Barista Verdensmesterskabet og VM i Kaffesmagning.

Læs hele historien her.

Aarhus skal finde gæster til 1.000 nye hotelværelser

Hotelkapaciteten i Aarhus står foran en stigning på godt 30 pct. med næsten 1.000 nye værelser. Hotellerne mærker endnu ikke en markant skærpet konkurrence, men både branchen og VisitAarhus har øget fokus på at tiltrække flere gæster til byen.

Nyt Aarhus-hotel skaber 150 arbejdspladser

Scandic åbner i februar 2027 sit første danske Signature Collection hotel på Aarhus Ø. Bassin Seven får 342 værelser og suiter og skal beskæftige omkring 150 medarbejdere.

Log ind